9 rok akademicki w ASBIRO rozpoczęty

Rozpoczęliśmy już 9 rok akademicki w historii ASBIRO. Rekrutacja kolejny rok z rzędu większa niż rok wcześniej. Na jednych kursach nieco mniej, na innych więcej. Suma sumarum jest nas nieco więcej zarówno pod względem liczby studentów, ale i prognozowane obroty również powinny być większe. Nie są to niestety wzrosty po 80-95% jak to miało miejsce jeszcze 3-5 lat temu, ale ciągle do przodu zwłaszcza na rynku, gdzie ilość studentów ciągle maleje, a kolejne uczelnie są zamykane.

W roku 1983 była górka. Urodziło się wtedy 723 600 dzieci. Na studia szły one w 1999 roku i to były żniwa dla Uczelni. Liczba urodzin malała systematycznie do 2003 roku, gdzie osiągnęła „dno” na poziomie 351 072 urodzin. Ten rocznik zacznie studiować w 2021 roku. Przez ostatnie 20 lat liczba potencjalnych klientów Uczelni w Polsce spadła o ponad połowę, a ja nie wiedząc o tym, jakieś 10 lat temu postanowiłem założyć Uczelnie, która na szczęście co roku zwiększa swój udział na tym rynku, a gdy demografia się odwróci czekają nas małe żniwa.

No dobra pochwaliłem się. Obalimy dzisiaj wieczorem uroczystego szampana, pochodzę dumny jak paw, że kolejny rok coś mi się udało. A jutro zacznę rozmyślać o tym o czym rozmyśla każdy przedsiębiorca. Przede wszystkim co zrobić, aby nie upaść, a po drugie co zrobić, aby znowu urosnąć.

1 komentarz

  1. Jarek

    I oby było więcej okazji do otwierania szampana 🙂

Dodaj komentarz