Prąd w RPA

Od przejęcia władzy przez nelsona mandele w RPA ilość ludzi podłączonych do prądu wzrosła o 38%. Ilość produkowanego prądu zmalała jednak o 37%. W kraju gdzie nigdy nie było problemów z dostawą prądu od 2008 roku istnieje reglamentacja. Średnio prąd wyłączany jest w przez 1/3 dni w 2015 roku. Czym to jest spowodowane?

Szef państwowej firmy, która produkuje i dostarcza prąd stwierdził, że „Nie dbamy o naszą sieć tak jak powinniśmy”. Brakuje fachowców, którzy mogliby utrzymywać sieć na chodzie i na bieżąco naprawiać awarie. Akcja afirmacyjna zmusza firmę do zatrudniania pracowników w odpowiednich proporcjach rasowych. 90% elektryków musi być czarnych lub kolorowych.

Przykładowo w 2015, gdy weszły w życie kolejne przepisy przejściowe odnośnie afirmacji, eskom został zmuszony do zwolnienia 1081 białych inżynierów i 2179 innych białych wyspecjalizowanych pracowników. W 2020 roku wchodzą kolejne przepisy, które spowodują zwolnienie kolejnych kilku tysięcy białych z tej firmy. Na rynku nie ma odpowiedniej ilości czarnych wyszkolonych pracowników. Trudno aby byli gdyż…

Na terenie RPA żyje jedno z kilku plemion na świecie, które w swoim języku w ogóle nie ma słów na określenie liczb większych niż dwa. Mają słowo na jeden, mają słowo na dwa, ale wszystko powyżej to już wiele. Na dole mapka występowania tych plemion. Inne plemię z kolei dorobiło się ewolucyjnie liczebników do dziesięciu. Zdolność abstrakcyjnego myślenia pozostałej czarnej ludności RPA jest dużo dużo wyższa, jednak to z czym mają największy problem to właśnie matematyka, gdzie średni wynik egzaminów matematyki w 9 klasie czarnej społeczności wynosi 13%, mimo, że po 20 latach rządów ANC zmienił się znacząco program nauczania. Zaledwie jeden procent czarnej młodzieży decyduje się kontynuować naukę na kierunkach opartych na naukach ścisłych.

Rząd mówi, że problemy z prądem się skończą, gdy wybudują elektrownie atomową. Takie też RPA rozpoczęło program. I nie daj boże, aby do tego doszło, bo nie wyobrażam sobie, że jeżeli ktoś nie jest w stanie utrzymać na chodzie elektrowni węglowych i sieci przesyłowej da radę utrzymać elektrownię jądrową.

Podobna sytuacja czyli upadek jakości odnotowywany jest we wszystkich sektorach. Wodociągi, oczyszczalnie ścieków, medycyna itp. Produkcja w RPA od czasu upadku apartheidu spadła o połowę. Pensje jeszcze bardziej.

Zapraszam do obejrzenia mojej prezentacji na temat RPA:
www.youtube.com/watch?v=zVfWWezdR2Q

1 komentarz

  1. Artur

    Kamil, skąd u Ciebie zainteresowanie akurat RPA?

Dodaj komentarz