Nie dali rady, a teraz zbierają owoce

W Szwecji jak wiecie powstała Partia Piratów.. W 2006 roku w wyborach do ichniejszego sejmu zdobyła 0,63% głosów. Trzy lata później rząd aresztował/skazał twórców The Pirate Bay. Było to niedługo przed wyborami do europarlamentu. W ciągu tygodnia czy dwóch ilość członków się potroiła się gając do 40 tys., a partia uzyskała 7,13% głosów i wprowadziła swoich posłów. Niestety nie przełożyło się to na dalsze wyniki. W 2010 roku w wyborach do sejmu zdobyli 0,65%, a w 2014 do europarlamentu 2,23%.

Partia powstała ze zrywu. To tak jakby wybory do parlamentu robić tydzień po protestach acta i przez przypadek organizatorzy by kandydowali smile emoticon. Niemniej jednak fenomenem jest to, że Szwedzi należą do elity jeżeli chodzi Internet czy rozwiązania informatyczne. We wszystkich rankingach biją o głowę inne nacje. i tylko tam partia mająca piractwo w nazwie może odnieść takie wyniki.

Oczywiście jak wiemy jest to zasługa panującego tam socjalizmu. Na stronie Polsko Szwedzkiej Izby Handlowej czytam, że:

„Niektóre spośród czynników wymienionych jako powody szwedzkiego sukcesu w dziedzinie ICT to: dobry system edukacyjny na obszarze ICT, wspieranie przez rząd infrastruktury zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu w latach 90. oraz zwolnienia podatkowe dla posiadaczy komputerów domowych w tym okresie.”

państwo okazało się takie dobre i wspierało budowę infrastruktury i oferowało zwolnienia z podatku dla posiadaczy komputerów. Okazuje się, że porażka państwa, jak zwykle, doprowadziła do sukcesów gospodarczych! A dlaczego porażka?

Otóż jak się okazuje dawno temu, gdy komputery osobiste dopiero wchodziły na rynek, jedna z dużych szwedzkich korporacji postanowiła przeszkolić ludzi z obsługi komputera poprzez danie pracownikom komputera do domu za darmo. Według nich używanie komputera w domu to najlepszy trening.

skarbówka oczywiście się do nich zgłosiła. Potraktowała te darowane komputery jako część pensji, którą trzeba opodatkować i ozusować. Dokładnie tak samo jak pączki dla pracowników w Polsce w tłusty czwartek. Korporacja się nie zgodziła i poszła ze skarbówką do sądu. Argumentowała, że to nie pensja tylko szkolenie i że beneficjentami będą nie tylko firma, ale i społeczeństwo itd. Sąd przyznał rację firmie i skarbówka musiała odejść z kwitkiem.

Jako, że sądownictwo w Szwecji jest nieco lepiej zorganizowane sprawa ta stworzyła precedens, dzięki któremu firmy zaczęły na masową skalę dawać swoim pracownikom komputery. Jak chciałeś sam kupić to musisz zapłacić pieniędzmi po opodatkowaniu i ozusowaniu. Znając ichniejsze stawki to pewnie z 60-70% razem. Prosząc pracodawce, aby kupił komputer i Ci go dał można było oszczędzić masę pieniędzy.

Gdyby nagle komputer kosztuje Cię 1/3 ceny to kupujesz go szybciej. Nie czekasz aż cena spadnie na taką, aby Cię było stać. A jak nagle cały kraj zdobywa szybciej komputery to i cały kraj się lepiej kształci i pewne procesy zachodzą szybciej. Staje się liderem w jakiejś dziedzinie.

państwo chciało opodatkować, nie udało się, poniosło porażkę, a dzisiaj dzielny i mądry rząd szwecji zdobywa laury za wprowadzenie zwolnień.

5 komentarzy

 1. psiarz

  Brzmi to jak bajka z happy end-em. Może powinniśmy się uczyć od Szwecji 🙂

 2. Przemysław Michalak

  W Polsce nawet taki wyrok można by uzasadnić sprawiedliwością społeczną 🙂

  Przedsiębiorca zwykle takie rzeczy jak komputer,samochód,telefon,internet,drukarka i wiele innych wlicza sobie w koszty. A taki pracownik nie dość że płaci więcej podatku bo nie może go sobie zoptymalizować to kosztów ma ok 110 zł miesięcznie. To dla sprawiedliwości społecznej pracownik też takie rzeczy powinien odliczać.

  I będą zadowoleni i socjaliści i wolnorynkowcy.

 3. Roman

  Dzielny i mądry naród Szwecji podwajał swój kapitał gdy my sprzedani w jałcie i teheranie zostaliśmy wepchnięci do gospodarki centralnie planowanej w objęcia stalina przez takie panstwa jak usa i wielka brytania. Nasz premier sikorski ktory lecial do anglii z prawdą o katyniu aby temu zapobiec dostał kulkę w łeb w gibraltarze od agentów brytyjskich na polecenie churchila. Taka jest prawda o mądrym i rozwiniętym zachodzie. Dlatego oni teraz mają kapitał a cały blok wschodni nie jest w stanie ich dogonic bo kapital sie rosnie w postępie geometrycznym.

 4. Roman

  Który dzieci zabiera swoim rodzicom zresztą

 5. Grażyna Preska

  Jak napisałeś Kamilu – „…. sądownictwo w Szwecji jest nieco lepiej zorganizowane, ” W Polsce firmy za darczyństwo niszczono – jak w przypadku piekarza rozdającego biednym pieczywo. Poza tym, Polakom rozdać za darmo komputery? Posadziliby przed nie dzieci aby grały sobie w durne gry a sami spokojnie oddawaliby się spotkaniom ze znajomymi. Polak jak wiemy ceni tylko to, za co zapłaci.
  Chociaż Tez pewna korporacja rozdawała W Polsce komputery, by podejmowali z nimi współpracę. Nic z tego nie wyszło. Można by pytać „DLACZEGO?” – Odpowiedzi tyle, ilu odpowiadających, przy czym były też i zgodne z faktami odpowiedzi.
  Jak wiemy w latach 90-tych, nie było łatwego dostępu do internetu, a co do systemu edukacyjnego to na każdym obszarze był słaby i niewiele się w tym względzie zmieniło.

  Pozdrawiam serdecznie Kamilu i życzę dalszych sukcesów
  Od lat obserwuję i podziwiam Twoje sukcesy 🙂

Dodaj komentarz