Najwyższa moc prawna

Konstytucja w Polsce nie ma najwyższej mocy prawnej jak się powszechnie uważa. Jest to jasno zapisane w samej konstytucji i dziwi mnie trochę gdy politycy, prawnicy, a nawet sędziowie powielają ten błąd.

Najwyższą moc prawną w Polskim systemie ma nowa ustawa. Ładnie to obrazuje sytuacja, gdzie rząd próbował niską kwotę wolną od podatku, która uznana została za niezgodną z konstytucją, przegłosować jeszcze raz korzystając z domniemania zgodności nowego prawa z konstytucją.

Dlatego też gdy w sądzie człowiek stara się powołać na konstytucję, może usłyszeć dokładnie to co, co usłyszał Grzegorz Sowa, że „sąd sądzi według prawa, a nie konstytucji”.

3 komentarze

 1. Marian

  Boże, Cebula, ale napłodziłeś K… ..ć, wchodze na bloka zwykle czyszcze wszystko co dasz, a teraz oczy jak kot na pustyni… BTW, są tam komary u Ciebie w afryce? Podobno witamina B1 i b12 w chamskich dawkach blokują te wydzielanie diox cośtam i komary mniej widzą, zaproś, zrobimy ogródek, znam super efektywne metody, tylko potrzeba zrębek drzewnych i nietrzeba podlewać, co możebyć szokiem dla wielu, ale jest gośc który tą metode zastosował i pokazuje, przyjmuje po 400 ludzi czasem na raz w swoim ogrodzie co mają wtedy oczy jak ja zobaczywszy tyle wpisów na blogu, polecam, bo a afryce ponoć glodne dzieci, to by sie przydało, daj miejsce do spania i jedzenie i zrobimy super ogrody.

 2. Michał Komorowski

  Hej, To ciekawe co napisałeś. Mógłbyś podać na podstawie, których artykułów Konstytucji doszedłeś do takiego wniosku. Na przykład taki Art. 1 Pkt. 1 mówi „Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.” A może chodzi Ci o to, że w wielu miejscach Konstytucja odsyła do odpowiednich ustaw.

  Swoją drogą wyższą wagę niż ustawy mają ratyfikowane umowy międzynarodowe. Patrz Art. 91. Pkt. 3 „Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.”

 3. Psiarz

  Bardzo ciekawe podaj przykłady kiedy ustawy są ważniejsze od konstytucji.

Dodaj komentarz