Inteligentni ludzie bankrutują częściej

Według badań prof. Zagorskyego dochód jest skorelowany z Inteligencją. Obliczył, że średnio 1 punkt IQ to różnica w rocznych zarobkach na około 234 do 616 dolarów.

Wysokość majątku nie jest już tak bardzo z IQ skorelowana, a można nawet powiedzieć, że jest statystycznie nie istotna.

Kolejnym ciekawym odkryciem było to, że problemy finansowe takie jak problem ze spłatą kart kredytowych, wykorzystywanie pełnego limitu na karcie kredytowej, ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest silnie skorelowana z IQ jednak nie liniowo, a kwadratowo. Oznacza to, że dochody ludzi rosną liniowo, a ich problemy finansowe rosną znacznie, znacznie szybciej wraz ze wzrostem ich IQ.

Zagorsky zbadał dane 7403 osób, kobiet i mężczyzn, białych, czarnych, azjatów itp. które były ankietowane 21 razy od 1979 do 2004.

Tyle ze wstępu. Zapowiada się ciekawa lektura na wieczór:
https://www.researchgate.net/publication/222681959_Do_you_have_to_be_smart_to_be_rich_The_impact_of_IQ_on_wealth_income_and_financial_distress

1 komentarz

  1. Wojtek Gil

    Biorąc pod uwagę wysokość mojego zadłużenia na nieruchomości i wiążące się z tym ryzyka oraz to, że jak się już zacznie inwestować, to na inwestycje kasy ZAWSZE jest za mało, uznam zdanie „problemy finansowe rosną znacznie, znacznie szybciej wraz ze wzrostem ich IQ” za komplement 🙂

Dodaj komentarz